Odlišnosti plastových úlů

03.11.2023
ZÁKLADNÍ INFORMACE A ODLIŠNOSTI O PLASTOVÉM ÚLU 39x24 (17 ; 34,7)

DNO

Dno vždy dřevěné - typ VARROA - síto po celém dně, vyrobeno ze smrkového nebo vejmutovkového ojediněle douglaskového či ideálně modřínového dřeva kvůli větší odolnosti a pevnosti a desek tlustých 25 mm až 28 mm. Součástí dna je i VELIKÝ LETÁK, který je velmi důležitou součástí úlu. Otevírací podmet pro perfektní přehled, možnost krmení podmetovým krmítkem, odběru pylu ... Polohovací podsítová vložka z tvrzeného plastu 3 mm tlustého s úchopem. Česno je tzv. "dírové" tj. umístěné uprostřed ... pro nabádání k ideálnímu zimování o velikosti NOVĚ 35 x 150 mm. Proti hlodavcům, uzavření apod. je součástí dna i česnová plastová vložka k uzavření nebo regulaci na 7x100 mm.

 

dno vcelarske

NÁSTAVKY 39x24 a 39x17 cm tvrzený plast

POZOR DO těchto nástavků se používá horní loučka 415 mm (tak jako do našich dřevěných tenkostěnných nástavků). Dalším vylepšením je SETKÁNÍM SE ZCELA JINÝM MATERIÁLEM - tvrzený plast a tím jeho ELASTICITA. Samotný nástavek je vyroben tak, že po řádném vyschnutí a scvrknutí (do 10 měs.) se je o cca 2 mm v oblasti osazení na rámky užší. Tím vzniká těsnost držení horních louček a de fakto I PŘI KOČOVÁNÍ ODPADAJÍ mezerníky (, neboť ty rámky tam drží sami. Je to nezvyk ... odsunout odtlačit stěnu o jeden dva milimetry. Dřevěná hrana by už praskla, ale plastová s tvrdoplastovým vystužením nikoliv. Toto provedení takto vyrábím již devět let a včelaří v něm VÍCE JAK TISÍC VČELAŘŮ VČETNĚ MĚ!!!! Jde o zvyk a plně respektuji, když se Vám nebude moje myšlenka líbit.

Dříve byly všechny úly uteplené většinou palubkami, hoblinami atd... , a tak stěna byla velmi široká a tím ouška dlouhá ... bylo kam je mít dlouhá. Tehdy byla horní loučka 425 mm. Do budečáků pak začali již včelaři "šetřit" a horní loučky se používaly 420 mm (také do vozů vysouvací zařízení potřebovalo nějaký milimetr ubrat z ouška pro plechovou konstrukci). Ale pak nastal nástup tenkostěnných úlů a to do čtverce, s falcem na rámky ve stěně nástavku. A ta je jen 25 mm a něco musí zůstat na falc. Takže se zkrátila opět horní loučka o 5 mm na 415. Ničemu to ale samozřejmě nevadí !!! Plastové nástavky jsou samozřejmě opatřeny vletovými otvory - očky, jež lze uzavřít zcela nebo větrací vložkou. Odvětrání pouze pomocí těchto oček je nedostatečné a níže uvádím jak na vlhkost v úlu = zajištěním prodyšnosti stropu.

A co aerosolování acetonem? S aerosolováním acetonem není již 20 let vůbec žádný problém. Jedná se o tak mizivou koncentraci v prostoru úlu, že to nečiní žádný problém stejně jako aplikace kyseliny mravenčí.

nastavek 39x24 plastnastavek 39x34,7 plastnastavek 39x17 plast

 

Krmítko celoplastové na úl 39

Tvořeno dvěma komorami o objemu krmítka: 3 a 10 l. Proti vlezu včel opatřeno hliníkovým tahokovem. Mám jej na včelstvech po celý rok.

krmítko plastove na ul 39

Na tomto krmítku je pak

Víko na úl "39"

také po celý rok. V zimě víko pozvednu 3 až 4 mm tlustým plastem (dřívkem apod.) a tak vlhkost může odcházet mimo úl. Pokud se přece jen nějaká srazí - srazí se do krmítka, kde nikomu nevadí... Skvělé víko je použitelné i jako mezidno ba i jako dno. Je jak vnitřním víkem tak zároveň střechou. Samozřejmě je falcované o tloušťce 5,0 cm. Pasuje jak na dřevěné tak i na naše plastové nástavky.

víko na úl 39

 

Systém plastových nástavků je kompatibilní se dnem 4223, všemi výškami dřevěných nástavků "39", které jsou nově vyráběny s úchopovými lištami na čelech.