Odlišnosti plastových úlů

ZÁKLADNÍ INFO A ODLIŠNOSTI O PLASTOVÉM ÚLU 39x24 (17 ; 34,7)

DNO

 

Dno vždy dřevěné - typ VARROA - síto po celém dně, vyrobeno ze smrkového nebo vejmutovkového ojediněle douglaskového či ideálně modřínového dřeva kvůli větší odolnosti a pevnosti a desek tlustých 25 mm až 28 mm. Součástí dna je i VELIKÝ LETÁK, který je velmi důležitou součástí úlu. Otevírací podmet pro perfektní přehled, možnost krmení podmetovým krmítkem, odběru pylu ... Polohovací podsítová vložka z tvrzeného plastu 3 mm tlustého s úchopem.

Česno je tzv. "dírové" tj. umístěné uprostřed ... pro nabádání k ideálnímu zimování o velikosti NOVĚ 35 x 150 mm. Proti hlodavcům, uzavření apod. je součástí dna i česnová plastová vložka k uzavření nebo regulaci na 7x100 mm.

 

NÁSTAVKY 39x24 a 39x17 cm tvrzený plast

 

POZOR DO těchto nástavků se používá horní loučka 415 mm (tak jako do našich dřevěných tenkostěnných nástavků). Dalším vylepšením je SETKÁNÍM SE ZCELA JINÝM MATERIÁLEM - tvrzený plast a tím jeho ELASTICITA. Samotný nástavek je vyroben tak, že po řádném vyschnutí a scvrknutí (do 10 měs.) se je o cca 2 mm v oblasti osazení na rámky užší. Tím vzniká těsnost držení horních louček a de fakto I PŘI KOČOVÁNÍ ODPADAJÍ mezerníky (, neboť ty rámky tam drží sami. Je to nezvyk ... odsunout odtlačit stěnu o jeden dva milimetry. Dřevěná hrana by už praskla, ale plastová s tvrdoplastovým vystužením nikoliv.

Toto provedení takto vyrábím již devět let a včelaří v něm VÍCE JAK TISÍC VČELAŘŮ VČETNĚ MĚ!!!! Jde o zvyk a plně respektuji, když se Vám nebude moje myšlenka líbit.

Dříve byly všechny úly uteplené většinou palubkami, hoblinami atd... , a tak stěna byla velmi široká a tím ouška dlouhá ... bylo kam je mít dlouhá. Tehdy byla horní loučka 425 mm. Do budečáků pak začali již včelaři "šetřit" a horní loučky se používaly 420 mm (také do vozů vysouvací zařízení potřebovalo nějaký milimetr ubrat z ouška pro plechovou konstrukci). Ale pak nastal nástup tenkostěnných úlů a to do čtverce, s falcem na rámky ve stěně nástavku. A ta je jen 25 mm a něco musí zůstat na falc. Takže se zkrátila opět horní loučka o 5 mm na 415. Ničemu to ale samozřejmě nevadí !!!

Plastové nástavky jsou samozřejmě opatřeny vletovými otvory - očky, jež lze uzavřít zcela nebo větrací vložkou. Odvětrání pouze pomocí těchto oček je nedostatečné a níže uvádím jak na vlhkost v úlu = zajištěním prodyšnosti stropu.

 

A co aerosolování acetonem?

S aerosolováním acetonem není již 20 let vůbec žádný problém. Jedná se o tak mizivou koncentraci v prostoru úlu, že to nečiní žádný problém stejně jako aplikace kyseliny mravenčí.

 

Krmítko celoplastové na úl 39

 

Tvořeno dvěma komorami o objemu krmítka: 3 a 10 l. Proti vlezu včel opatřeno hliníkovým tahokovem. Mám jej na včelstvech po celý rok. Na tomto krmítku je pak

 

Víko na úl "39"

také po celý rok. V zimě víko pozvednu 3 až 4 mm tlustým plastem (dřívkem apod.) a tak vlhkost může odcházet mimo úl. Pokud se přece jen nějaká srazí - srazí se do krmítka, kde nikomu nevadí... Skvělé víko je použitelné i jako mezidno ba i jako dno. Je jak vnitřním víkem tak zároveň střechou. Samozřejmě je falcované o tloušťce 5,0 cm. Pasuje jak na dřevěné tak i na naše plastové nástavky.

 

Systém plastových nástavků je kompatibilní se dnem 4223, všemi výškami dřevěných nástavků "39", které jsou nově vyráběny s úchopovými lištami na čelech.